[Zobacz nagranie i fotorelację] Seminarium dedykowane pamięci Barbary Pec-Ślesickiej
5 grudnia w Kinie Elektronik odbyło się Seminarium dedykowane pamięci Barbary Pec-Ślesickiej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 50-lecia Zespołu Filmowego „X”, jednego z najsłynniejszych i najważniejszych polskich ośrodków produkcyjnych w historii kina powojennego.
ZOBACZ NAGRANIE Z PANELU DYSKUSYJNEGO
Spotkanie rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego pt. „Barbara Pec-Ślesicka we wspomnieniach współpracowników i członków Zespołu Filmowego X”. Dyskusję zainicjował dr Maciej Ślesicki, Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, prywatnie syn legendarnej kierowniczki produkcji.
Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Następnie uczestnicy, wśród których znaleźli się Janusz Zaorski, Andrzej, Wolf, Sławomir Piwowarski, Magdalena Łazarkiewicz, Feliks Falk, Marcel Łoziński, Janusz Kijowski, Waldemar Król, Janusz Majewski, Stanisław Krzemiński, Marek Kraszewski, Zbigniew Modej, Marek Składanowski, Jerzy Michaluk, Maciej Karpiński i Kamil Przełęcki, opowiadali o swojej współpracy z Barbarą Pec-Ślesicką oraz o jej niezastąpionym wkładzie w działalność Zespołu Filmowego X.
Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Następnie wystąpienie prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz pt. „Barbara Pec-Ślesicka na planie i w zespołowych relacjach” zaprezentowało szerokie spojrzenie na karierę zawodową Barbary Pec-Ślesickiej. Analiza zdjęć oraz dokumentów z planów filmowych pozwoliła na ujęcie tematu z historycznego punktu widzenia, dzięki czemu ukazano wkład bohaterki wystąpienia, a także innych kobiet w rozwój polskiej kinematografii.
Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa
Na koniec odbył się panel „Zawód kierownika/-czki produkcji kiedyś a dziś”, który poprowadziła Irena Strzałkowska, Prezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak zmienił się zawód kierownika produkcji na przestrzeni lat oraz jakie wyzwania stoją przed współczesnymi kierownikami produkcji.
Seminarium pozwoliło na głębsze zrozumienie roli Barbary Pec-Ślesickiej w historii polskiego kina oraz na refleksję nad sytuacją kobiet w polskiej branży filmowej. Była to także doskonała okazja, by spotkać się z legendami polskiego kina i wysłuchać ich wspomnień o wybitnej kierowniczce produkcji.